Podział majątku
Rozdzielność majątkowa – wspólna rodzina, osobne finanse.
W świetle prawa małżeństwo oznacza także wspólnotę majątkową. Udziały małżonków w majątku gromadzonym od dnia ślubu powinny być równe. Wspólne są wszystkie oszczędności, nabyte nieruchomości, a nawet środki gromadzone w funduszach emerytalnych. Wspólnota majątkowa to jednak również wszelkie długi i kredyty. Nie tylko te zaciągnięte razem na mieszkanie, ale również te, które wziął na siebie jeden z małżonków, na przykład w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nie każdy ponosi odpowiedzialność za zobowiązania finansowe współmałżonka. Są też sytuacje, gdy tylko jedna strona przyczynia się do powstania majątku wspólnego. Niekiedy bezpiecznym rozwiązaniem staje się decyzja o rozdzielności majątkowej. Specjalizujący się w prawie rodzinnym radca prawny lub mecenas pomoże zawrzeć małżonkom umowę o zniesieniu wspólności ustawowej. Pomagamy w podpisaniu intercyzy zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa.
Podział majątku po rozwodzie.
Gdy między małżonkami wygasa uczucie, nadal jednak łączy ich wspólny majątek. Jego podział na ogół przysparza rozstającemu się małżeństwu wiele trudności. Sytuację komplikuje kredyt mieszkaniowy, który po ustaniu małżeństwa nadal należy spłacać. Oszczędności, nieruchomości i wszystkie dobra nabyte podczas lat wspólnego życia teraz trzeba sprawiedliwie podzielić. Nie jest to proste, zwłaszcza gdy pozostaje mieszkanie obciążone kredytem. Na ogół osoby w trakcie rozwodu nie wiedzą, z jakich opcji podziału majątku mogą skorzystać. Dlatego powierzenie sprawy doświadczonemu w tych kwestiach prawnikowi może oszczędzić wielu nieprzespanych nocy. Nasza Kancelaria pomaga zarówno w polubownym, jak i sądowym, podziale majątku.
Majątek po równo lub wedle zasług.
Choć zgodnie z zapisami prawa małżonkowie mają równe udziały we wspólnym majątku, jednak, gdy dochodzi do jego podziału, z reguły rozpatrywane są różne opcje. Doświadczony mecenas wie, że nie zawsze dzielenie majątku pół na pół jest sprawiedliwe i odpowiadające faktycznie zaistniałej sytuacji rodzinnej. Każdy indywidualny przypadek wymaga wnikliwej analizy przez prawnika, który pomoże ustalić udział we wspólnym majątku adekwatny do starań małżonków o zaspokajanie potrzeb rodziny. Wziąć należy pod uwagę nie tylko wkład finansowy, ale również ogólny wysiłek włożony w jej dobrostan. Może to być wkład w wychowywanie dzieci i prowadzenie gospodarstwa domowego. Jako prawnicy od lat zajmujący się sprawami rodzinnymi, podpowiadamy, jakie dowody należy przedstawić w Sądzie, żeby mieć pewność, czy w danej sytuacji należy rozsądzić równy czy nierówny udział we wspólnym majątku.